Pogrzeb to także koszty

Jak mawiają niektórzy, w życiu dwie rzeczy są pewne – podatki i śmierć. Każdy w pewnym momencie musi zmierzyć się z chwilą, w której odchodzą jego najbliżsi. To wyjątkowo trudne momenty, nawet gdy teoretycznie jest się przygotowanym na to, bo np. bliski ciężko i długo choruje. Po śmierci bliskiego zwykle trudno się pozbierać, a tymczasem trzeba załatwić mnóstwo spraw z pogrzebem na czele. Czy można sobie zdjąć część tych obowiązków? Okazuje się, że tak.

Warto wiedzieć, że dobre firmy pogrzebowe mogą bardzo pomóc przy organizacji pogrzebu. Mogą także nieco zmniejszyć koszty, jakie trzeba ponieść przy organizacji pochówku. Na co dzień o tym nikt nie myśli, ale pogrzeb to przecież całkiem spore koszty. Składają się na nie koszty podstawowe, cmentarne i dodatkowe.

Do kosztów podstawowych zaliczyć można m.in. transport zwłok, zabiegi higieniczne, przechowanie w chłodni, ubranie i makijaż zwłok oraz koszty samego pochówku. Koszty te różnią się w zależności od tego, jaki będzie pochówek, czy tradycyjny ziemny, w grobowcu czy też kremacja.

Koszty cmentarne ustala właściciel cmentarza. Są one zależne od rodzaju grobu i miejsca jego położenia, np. w alejach zasłużonych miejsce będzie droższe. Wielu właścicieli dolicza też opłatę za tzw. otwarcie bramy cmentarza.

Do kosztów pogrzebu trzeba też doliczyć koszty dodatkowe. Zaliczyć można do nich np. wydatki na kwiaty, oprawę muzyczną, księdza czy osobę prowadzącą pogrzeb świecki, transport, poczęstunek po pogrzebie.

Jak widać, na koszt pogrzebu składa się wiele czynników. Dobry zakład pogrzebowy załatwia wiele z wymienionych rzeczy we własnym zakresie. Na niektóre koszty ma wpływ, na inne nie, np. na cenę grobu, którą ustala właściciel cmentarza.

Aby dodatkowo obniżyć koszty, można powierzyć zakładowi pogrzebowemu dodatkowe czynności. Coraz częściej klienci zakładu powierzają jego pracownikom reprezentowanie ich w różnych urzędach, łącznie z uzyskaniem zasiłku pogrzebowego.

Kompleksowe usługi świadczone przez zakład pogrzebowy nie tylko ułatwiają życie i pomagają przetrwać najtrudniejsze chwile po śmierci bliskich, ale także pozwalają obniżyć koszt samego pogrzebu. Bardzo często zakłady mają specjalne zniżki w różnych firmach, z którymi współpracują. Dzięki temu np. koszt kwiatów, kremacja czy oprawa muzyczna może być tańsza niż gdyby załatwiać ją we własnym zakresie. Zwykle też przy kompleksowej usłudze zakład udziela też rabatu.

Wybierając zakład pogrzebowy warto sprawdzić jego wiarygodność oraz zakres jakość usług. Kompleksowość usług oraz wzorowa opinia będą doskonałą wskazówką do powierzenia mu zlecenia.

 

 

Post Comment

Why ask?