Nogi IXY u dziecka. Nie panikuj. Działaj

Dziecko przychodzi na świat zupełnie nieporadne i uzależnione całkowicie od rodzica. Z upływem czasu rozwija się i uczy coraz to nowych umiejętności, usprawnia się też aparat ruchu dziecka: ćwiczy coraz bardziej precyzyjne ruchy rączek, pełzanie, z czasem czworakowanie, wreszcie chodzenie. Nauka chodzenia to trudna i żmudna praca. Dziecko widząc postępy, które czyni oraz radość rodziców z tym związaną ćwiczy stawianie kolejnych kroków z coraz większym zapałem.

Rozwój umiejętności poruszania się sprawia, że zachodzą widoczne zmiany w budowie małych nóżek a zwłaszcza stópek. Stopy noworodka są mocno otoczone tkanką tłuszczową, z czasem dopiero przystosowują się do nowych warunków i funkcji, rosną, wzmocnieniu ulegają mięśnie. W trakcie tego rozwoju mogą pojawić się pewne nieprawidłowości, jak koślawość stóp (która na pewnym etapie rozwoju jest normą, ale po ukończeniu pewnego wieku staje się już nieprawidłowością). Podobnie jest z kolanami: dość częstą wadą kończyn jest układanie kolan w kształt litery X, czyli tak zwane kolana koślawe. Wada ta może być wrodzoną nieprawidłowością, ale może też być skutkiem krzywicy, urazów kończyn, nadwagą, chorobą stawów.

Jest to problem nie tylko estetyczny, dziecko z koślawymi kolanami może skarżyć się na ból w trakcie chodzenia, szybko się męczyć, mieć chwiejny krok. Zdecydowanie obie te wady wymagają od rodziców podjęcia działań, ponieważ nie jest to wyrok, a szybka diagnoza i interwencja prowadzi do całkowitego pozbycia się problemu. O sposobie walki z obiema wadami zdecyduje lekarz. W przypadku koślawych stóp i koślawych kolan zaleceniem lekarskim mogą być wkładki ortopedyczne czy buty ortopedyczne dla dzieci z obcasem Thomasa. Jeśli mimo to wada się pogłębia, konieczny może być aparat ortopedyczny albo szyny.

Równocześnie powinno się prowadzić rehabilitację, która wzmocni mięśnie stóp i nóg. Zalecanymi ćwiczeniami w przypadku koślawości kolan są pływanie, jazda na rowerze, gimnastyka korekcyjna, a dodatkowo w koślawości stóp oprócz tych ćwiczeń można stosować chodzenie na palcach, chwytanie palcami stóp różnych przedmiotów, chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp. Dodatkowo, jako działanie wspomagające, można stosować plastrowanie dynamiczne stóp czy plastrowanie dynamiczne kolan specjalnymi taśmami. Ważne, aby nie zaniedbać tego problemu u dzieci, ponieważ wczesne leczenie i rehabilitacja mogą przynieść zamierzone efekty, a zignorowanie problemu może prowadzić do utrwalenia czy nawet pogłębienia wady, co w skrajnych przypadkach może wymagać nawet przeprowadzenia operacji chirurgicznej.

Post Comment

Why ask?