Kiteboarding – co warto wiedzieć o tym sporcie?

W ciągu ostatnich lat zaobserwować można, jak sporty wodne przyciągają coraz więcej zainteresowanych. Tendencja ta wyraźnie zauważalna jest nie tylko za granicą, ale i w kraju. Jedną z aktywności notującą znaczący wzrost zainteresowania jest kiteboarding (znany także pod nazwą kitesurfing). Jest to zaliczana do sportów ekstremalnych odmiana surfingu. Polega on na ślizganiu się po wodzie na desce lub hydroskrzydle za pomocą latawca, który pełni funkcję pędnika. Co roku zaobserwować można coraz więcej ludzi trenujących tę dyscyplinę, a wyjazdy kiteboardingowe cieszą się coraz większą popularnością. Co jeszcze warto wiedzieć o tym sporcie?

Czym jest kiteboarding?

Mimo że kiteboarding czasem mylony bywa z windsurfingiem, dyscypliny te bardzo różnią się od siebie. Kitesurfing do poruszania się wykorzystuje siłę latawca, którym samodzielnie steruje pływający; w windsurfingu natomiast funkcję tę pełni żagiel. Kitesurfing uprawiać można na morzach i oceanach oraz zatokach. Wyjazdy kiteboardingowe organizowane są nad polskim morzem, na przykład w Zatoce Puckiej i na Mierzei Helskiej. Popularnymi kierunkami są również kraje takie jak Hiszpania. Spotyka się również nieco bardziej egzotyczne miejsca, takie jak Brazylia i Karaiby Fuerteventura. Standardowo dyscyplinę tę dzieli się na kiteboarding letni oraz zimowy.

Latawiec i deska

Używany do uprawiania kiteboardingu latawiec może mieć powierzchnię sięgającą nawet ponad dwudziestu metrów kwadratowych. Odmiany latawców różnią się między sobą kształtem i zastosowaniem. Wybierając odpowiedni latawiec, należy pamiętać, by był on dobrany do warunków pogodowych. Poza tym należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak siła wiatru, umiejętności trenującego, masa ciała czy rodzaj deski. Kitesurfingowe deski z kolei mają standardową długość wynoszącą od jednego do dwóch metrów. Ciekawostką jest fakt, że mimo że utrzymują się na wodzie samodzielnie, pod ciężarem człowieka natychmiast zaczynają tonąć. Do niezbędnego sprzętu zaliczany jest również trapez, czyli specjalna uprząż, oraz kask i kamizelka.

Wyjazdy dla początkujących

Chcący zgłębić tajniki kitesurfingu nie muszą posiadać żadnych specjalnych umiejętności. Ważne jest tylko by umieć pływać oraz nie czuć strachu przed wodą. Aby rozpocząć naukę, warto wziąć pod uwagę często organizowane wyjazdy kiteboardingowe. Podstawowy kurs dzieli się na dwie części, czyli część teoretyczną oraz praktyczną. Pod okiem wykwalifikowanego instruktora kursanci przyswajają wiedzę w teorii, następnie uczestniczą w ćwiczeniach doszkalających na wodzie. Początkujący ćwiczą w miejscu, gdzie woda jest płytka, a dno piaszczyste. Pomaga to zminimalizować ryzyko kontuzji.

Post Comment