Na jakie kategorie dzieli się optyka myśliwska?

Optyka myśliwska jest podstawą w amatorskim jak i profesjonalnym myślistwie. Bez względu na to jaki poziom sobą reprezentujemy powinniśmy obeznać się w podstawowej teorii. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę ze strzelectwem dobrym pomysłem będzie wypytanie się o rady starszego stażem kolegi, który w oparciu o swoje doświadczenie poleci nam produkty aktualnie dla nas najlepsze. Podnosząc swoje umiejętności zauważymy, iż istnieje wiele kategorii strzeleckich i naszą pasję możemy rozwinąć w wielu kierunkach. Jednak w większości z nich optyka myśliwska odgrywa niezmiernie istotną rolę.

Czym jest optyka myśliwska?

Krótko mówiąc, sprzęt należący do tego działu ma efektywnie pomóc nam w działaniu, poruszaniu się oraz strzelaniu na wytyczonym terenie. Czy będzie to las, pole czy ściśle określony teren strzelecki istotne będzie to, ile i w jakiej jakości będziemy widzieć w trakcie oddawania strzału. Do podstawowego zakresu optyki myśliwskiej zaliczyć możemy takie przedmioty jak lunety obserwacyjne czy lornetki, które dadzą nam lepszy ogląd na otoczenie i ukrywającą się zwierzynę.

Jednak podstawą tego działu są celowniki optyczne, które umieścić możemy na naszej broni. Każdy z nich składa się z paru podstawowych części, które zwiększają precyzyjność w oddawaniu strzału oraz sam komfort i wygodę w korzystaniu z pełnej broni. Zaliczyć do nich możemy: transmisję światła (ilość światła, które trafia do naszego oka podczas oddawania strzału), pole widzenia (realny obszar, który jesteśmy w stanie obserwować podczas korzystania z lunety), odstęp od oka, rodzaje siatek celowniczych (czyli grafiki jakie widzimy spoglądając przez celownik) oraz sprawność zmierzchowa (tutaj, jak sama nazwa wskazuje chodzi o widoczność w trakcie gorszych warunków atmosferycznych oraz w porze nocnej).

Optyka myśliwska stanowi podstawę w myślistwie czy strzelectwie, gdyż to właśnie ona odpowiada za naszą precyzję oraz linię strzału. Bez jakiegokolwiek celownika broń długodystansowa byłaby całkowicie nieskuteczna i bezużyteczna, gdyż bez żadnego odnośnika nie bylibyśmy w stanie właściwie wymierzyć broni.

Post Comment

Why ask?